REKLAMA
Tego szukamy w Wysokiem Mazowieckiem
Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Wysokie Mazowieckie, praca Wysokie Mazowieckie, pogoda Wysokie Mazowieckie, spotted Wysokie Mazowieckie, ruch Wysokie Mazowieckie.Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Wysokiem Mazowieckiem, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii oraz być na bieżąco z lokalnymi informacjami (w tym prognozą pogody).
W pierwszych zapiskach dotyczących miasta, pochodzących z "Dokumentów Konrada" z 1203 r., można znaleźć wzmiankę o wiosce o nazwie Wysokie. W około 1239 r. miejscowość została określona jako osiedle należące do kasztelani święckiej. Pod koniec XV wieku Wysokie występuje w dokumentach jako nazwa osady królewskiej, założonej przez Kazimierza Jagiellończyka, który nadawał jej prawa miejskie w 1492 r. W 1496 r. Aleksander Jagiellończyk określił granice miasta, a w 1503 r., jako król Polski, w akcie wystawionym w Wilnie, nadał mu prawa magdeburskie, potwierdzając stare przywileje mieszkańców i wprowadzając nowe, takie jak korzystanie ze stawów królewskich, warzenie piwa i sądownictwo miejskie.
W drugiej połowie XVI wieku miasto przeszło w ręce Radziwiłłów, a później zmieniało właścicieli wielokrotnie, co hamowało jego rozwój. Podczas najazdu szwedzkiego Wysokie Mazowieckie zostało całkowicie zniszczone i spalone. Trudno było się odbudować po tych stratach, co trwało aż do końca XVIII wieku. Ciągłe konflikty, włączając najazd szwedzki, wojnę północną, konfederację barską i powstanie kościuszkowskie, nie sprzyjały odbudowie miejscowości. Ponadto, przynależność do różnych zaborów również utrudniała rozwój miasta. Po aktywnym udziale mieszkańców w powstaniu styczniowym miasto zostało zdegradowane do rangi osady wiejskiej.
W 1866 r. Wysokie Mazowieckie stało się siedzibą powiatu, chociaż formalnie pozostawało osadą aż do wybuchu I wojny światowej. Dopiero władze niemieckie przywróciły mu status miasta w 1915 r. Charakter rolniczy miasta spowodował spowolnienie rozwoju w okresie międzywojennym. Miasto ożywało tylko w poniedziałki i czwartki, kiedy to na targ przybywali okoliczni rolnicy, aby sprzedawać swoje plony.
Podczas II wojny światowej miasto zostało niemal całkowicie zniszczone przez Niemców, którzy również dokonali masowych mordów na ludności żydowskiej. Ponadto wielu wybitnych przedstawicieli polskiej inteligencji padło ofiarą tych tragicznych wydarzeń. Pomimo prześladowań i terroru, mieszkańcy prowadzili aktywną walkę z okupantem. Wysokie Mazowieckie stało się centrum ruchu oporu i siedzibą komendy Armii Krajowej.
Po wojnie nastąpił rozwój budownictwa mieszkaniowego, a miasto stało się siedzibą powiatu. Powstały zakłady i instytucje głównie związane z rolnictwem. Zorganizowano również szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, oraz placówki służby zdrowia, co przyczyniło się do odbudowy i rozwoju społeczności lokalnej.
W 1992 r., z okazji 500-lecia miasta, został ufundowany sztandar, który wprowadził nowe symbole uzupełniające dotychczasowe. Do tego czasu jedynym symbolem miasta był Herb Miasta, który nawiązywał do lokacji, nadania praw magdeburskich oraz wzrostu znaczenia miasta w XVI wieku. Herb przedstawiał białego łabędzia pływającego po wodzie na niebieskim tle. W heraldyce biały symbolizuje kolor srebrny, a woda była zielona. Nie zachowały się dokumenty pozwalające na ustalenie dokładnej genezy powstania herbu i sposobu jego zatwierdzenia. Istnieje kilka wersji dotyczących pochodzenia herbu. Jedna z nich wiąże powstanie herbu z obecnością łabędzi na królewskich stawach. Druga wersja opowiada o lojalności mieszkańców wobec księcia mazowieckiego. Łabędź jest symbolem wierności i przywiązania.
10 października 2002 r. Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia flagi miasta, której wzór bezpośrednio nawiązuje do herbu. Flaga jest trójdzielna, z pasem srebrnym, błękitnym i zielonym w skos. Na błękitnym polu z prawej strony znajduje się godło miasta - srebrny łabędź.
PRZECZYTAJ JESZCZE