28 marzec 2024

48,2 mln euro na inwestycje strategiczne dla Olsztyna i Gietrzwałdu

zdjęcie: 48,2 mln euro na inwestycje strategiczne dla Olsztyna i Gietrzwałdu / pixabay/6595127
Ulica Nowobałtycka, modernizacja planetarium i budowa Centrum Historii i Kultury Warmii to inwestycje, które będą wkrótce realizowane w Olsztynie i Gietrzwałdzie. Porozumienie w tej sprawie podpisali w czwartek przedstawiciele gmin z marszałkiem warmińsko-mazurskim.

Porozumienie obejmuje Miejski Obszar Funkcjonalny (MOF) Olsztyna, na terenie którego znajdują się gminy: Barczewo, Dywity, Gietrzwałd, Jonkowo, Purda, Stawiguda i pozwoli na realizację trzech projektów strategicznych, ważnych nie tylko dla Olsztyna, ale dla całego regionu.

Porozumienie podpisali w czwartek z marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego Marcinem Kuchcińskim, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i wójt Gietrzwałdu Jan Kasprowicz.

Mowa o budowie nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 527 w Olsztynie, na odcinku od granicy miasta do wiaduktu kolejowego w ciągu ulicy Bałtyckiej, modernizacji olsztyńskiego planetarium wraz z utworzeniem habitatu księżycowego oraz budowie Centrum Dziedzictwa, Historii i Kultury Warmii w Gietrzwałdzie.

Jak poinformował marszałek województwa Marcin Kuchciński ponad 45,6 mld euro pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego a ponad 2,6 mld euro z budżetu państwa w ramach Kontraktu Programowego dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Dofinansowanie inwestycji strategicznych wynosi łącznie 48,2 mln euro.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz ocenił, że oczekiwana budowa nowej ulicy Bałtyckiej jest milowym krokiem w zwiększeniu dostępności transportowej wewnętrznej i zewnętrznej Olsztyna jako miasta wojewódzkiego. Nowa trasa wyprowadzi ruch lokalny i ponadlokalny w kierunku węzła obwodnicy Olsztyn-Południe. Usprawni dojazd do drogi ekspresowej S7.

Modernizacja Planetarium to z kolei nie tylko odnowienie znanego obiektu, ale też uruchomienie nowego cyfrowego systemu projekcyjnego pokazów astronomicznych. Zaplanowano w nim także poszerzenie działalności o instalację nowoczesnej wystawy interaktywnej pod nazwą habitat księżycowy. Aranżacja przestrzeni zyska formę bazy kosmicznej, a przygotowane różne scenariusze ekspozycji uwzględnią rozmaite aspekty życia poza Ziemią.

Wójt Gietrzwałdu Jan Kasprowicz zaznaczył, że planowane Centrum Dziedzictwa, Historii i Kultury w Gietrzwałdzie będzie nowym produktem turystycznym regionu. Obiekt będzie nawiązywał architektonicznie do tradycji warmińskiej, stanie się miejscem wystawienniczym i szkoleniowym. Nie zabraknie w nim elementów kulturowych związanych z tradycjami warmińskimi, np. rękodziełem, gwarą warmińską, lokalnymi kulinariami, ale też historią Warmii.(PAP)

autor: Agnieszka Libudzka

ali/ agz/