reklama
kategoria: Ubezpieczenia
25 maj 2020

Czerwiec w tym roku dla emerytów nie gorszy niż maj

zdjęcie: Czerwiec w tym roku dla emerytów nie gorszy niż maj / pixabay/2662347
Osoby, które zdecydują się na złożenie wniosek o emeryturę w czerwcu bieżącego roku, nie muszą martwić się niekorzystną waloryzacją składek, która powoduje, że wysokość comiesięcznej wypłaty jest niższa niż gdyby wniosek złożyły w lipcu. W porównaniu do lat ubiegłych, zasady przyznawania emerytur w czerwcu tego roku są korzystniejsze.
REKLAMA
Zgodnie z założeniami Tarczy Antykryzysowej 3.0, ZUS wyliczy emeryturę, o którą zawnioskuje się w czerwcu, w ten sam sposób jak emeryturę wnioskowaną w maju. W poprzednich latach, osoby urodzone w czerwcu, które chciały przejść od razu po uzyskaniu wieku emerytalnego na świadczenie, często wstrzymywały się ze złożeniem wniosku o emeryturę do lipca. Co prawda, składając wniosek w lipcu, nie miały wypłacanej emerytury za czerwiec, ale co miesiąc otrzymywały podwyższoną emeryturę z uwagi na korzystny sposób waloryzacji składek. Różnica w wysokości emerytury, o którą wnioskowano w lipcu w stosunku do wysokości,  którą otrzymałyby w czerwcu czasami wynosiła nawet 300 zł.

Każdego roku przestrzegaliśmy potencjalnych emerytów by nie spieszyli się ze składaniem wniosków o to świadczenie, a już na pewno żeby nie robili tego w czerwcu. Powodem była niekorzystna waloryzacja składek i kapitału początkowego co skutkowało zaniżoną wysokością emerytury.– informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. - W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa, w Tarczy Antykryzysowej 3.0., przyjęto rozwiązanie, dzięki któremu emerytury, o które seniorzy wystąpią w czerwcu, będą obliczane tak jak te, o które wnioskowano w maju o ile będzie to korzystniejsze dla konkretnego wnioskodawcy.  Z tej zmiany będą mogły korzystać również te osoby, które powszechny wiek emerytalny osiągnęły po 31 maja, czyli już w czerwcu – wyjaśnia rzeczniczka.

Im dłużej pracujemy tym emerytura wyższa

Pamiętajmy, że im później zdecydujemy się przejść na emeryturę, tym będzie ona wyższa. Sposób obliczania emerytury nagradza osoby, które dłużej pracują i dłużej odprowadzają składki. Zasadą jest, że im dłużej jesteśmy aktywni zawodowo, tym więcej składek zostaje zapisanych na koncie emerytalnym i więcej razy są one waloryzowane. Ponadto im później idziemy na emeryturę, tym mniejsza jest liczba miesięcy  dalszego trwania życia, którya ma wpływ na sposób obliczania wysokości emerytury.

Istotną informacją jest również to, że w tym roku z powodu pandemii, wniosek o emeryturę można złożyć później z zaznaczeniem, że emerytura mam być liczona od wcześniejszego terminu. Taki wniosek wraz z oświadczeniem o symbolu ERO można złożyć w ZUS w ciągu 30 dni liczonych od zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii - dodaje Katarzyna Krupicka.

Osoby, które wniosek o emeryturę złożą później nie tracą wypłaty za wcześniejsze miesiące. Bardzo ważne jest to żeby w oświadczeniu wpisać datę, od której oczekuje się przyznania prawa do emerytury, ale nie wcześniejszą niż 1 marca 2020 r. Wskazując datę muszą pamiętać, że na ten dzień muszą być spełnione wszystkie warunki do przyznania świadczenia.

Przed złożeniem wniosku o emeryturę, warto skorzystać z kalkulatora na PUE ZUS, który wyliczy prognozowaną wysokość emerytury. Można też przyjść do naszej placówki, gdzie takie wyliczenia zrobi doradca emerytalny.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wysokie Mazowieckie
-3.9°C
wschód słońca: 07:39
zachód słońca: 15:31
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wysokiem Mazowieckiem