Woda nie daje drugiej szansy. pomyśl, zanim będzie za późno
Coraz więcej osób decyduje się na wypoczynek nad wodą. Nie można jednak zapominać, że woda nawet ta pozornie najspokojniejsza, w jednej chwili może stać się niebezpiecznym i groźnym żywiołem. Czasami wystarczy moment, żeby doszło do tragedii. Nie pozwólmy na to i zawsze zachowajmy rozsądek.
Podczas letniego wypoczynku wiele młodych osób pozwala sobie na chwilę beztroski i luzu, co w szczególności nad wodą może być bardzo niebezpieczne, a nawet skończyć się tragedią. Dlatego dbając o bezpieczeństwo tych wypoczywających, wysokomazowieccy policjanci kontrolują kąpieliska i zbiorniki wodne obserwując zachowanie osób odpoczywających nad wodą. Kształtujmy zachowania wszystkich tych, którym podczas letniego wypoczynku zbyt często włącza się nieśmiertelność. Pewność siebie determinowana alkoholem i chęcią zaimponowania innym nigdy nie kończy się happy endem. Niestety woda jest zbyt srogim nauczycielem, który w wielu przypadkach nie daje drugiej szansy. Dlatego policjanci w różny sposób starają się dbać o bezpieczeństwo nad wodą. Są to zarówno eventy, podczas których funkcjonariusze informują o najczęściej popełnianych błędach i zasadach bezpieczeństwa, które bezwzględnie należy przestrzegać, spotkania z młodzieżą oraz klipy wideo. Warto pamiętać, że odpowiedzialność zdecydowanie leży po stronie wypoczywających.
Zasady bezpiecznej kąpieli:
- Wybierajmy do kąpieli miejsca do tego przeznaczone, odpowiednio oznakowane, w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.
- Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych, bo może się to skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Skoki „na główkę” w takich miejscach są zabronione! Pamiętajmy, że dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
- Nie wchodźmy do wody po dłuższym pobycie na słońcu. Przed wejściem do wody stopniowo przyzwyczajajmy nasz organizm do zmiany temperatury - unikniemy wstrząsu termicznego.
- Nie pływajmy bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
- Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, nie zapominajmy o asekuracji!
- Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
- Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
- Dzieci powinny bawić się w wodzie wyłącznie pod opieką dorosłych.
- Zwróćmy uwagę na osoby znajdujące się obok nas – ktoś może potrzebować naszej pomocy. Pamiętajmy jednak, aby udzielając pomocy zadbać o własne bezpieczeństwo.
- Nigdy nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu!